В Україні сьогодні відзначають 150 років від дня народження відомої української письменниці Лесі Українки
Коли дивлюсь глибоко в любі очі,
в душі цвітуть якісь квітки урочі,
в душі квітки і зорі золотії,
а на устах слова, але не тії,
усе не ті, що мріються мені,
коли вночі лежу я у півсні.
Либонь, тих слів немає в жодній мові,
та цілий світ живе у кожнім слові,
і плачу я й сміюсь, тремчу і млію,
та вголос слів тих вимовить не вмію…
II
Якби мені достати струн живих,
якби той хист мені, щоб грать на них,
потужну пісню я б на струнах грала,
нехай би скарби всі вона зібрала,
ті скарби, що лежать в душі на дні,
ті скарби, що й для мене таємні,
та мріється, що так вони коштовні,
як ті слова, що вголос невимовні.
III
Якби я всіми барвами владала,
то я б на барву барву накладала
і малювала б щирим самоцвітом,
отак, як сонечко пречисте літом,
домовили б пророчистії руки,
чого домовить не здолали гуки.
І знав би ти, що є в душі моїй…
Ох, барв, і струн, і слів бракує їй…
І те, що в ній цвіте весною таємною,
либонь, умре, загине враз зо мною.
Їй було достатньо всього: і хисту, і струн, і душевних скарбів, вона була наділена тією майстерністю накладати «на барву барву», так, що кожне написане слово сповнене цілого світу, а кожен її твір залишився у скарбниці української літератури справжнім самоцвітом. Якби ще тільки здоров’я та можливість прожити довше… Переконана, ми точно ще б вразилися її неперевершеній геніальності!
Сьогодні, 25 лютого 2021 року, святкуємо 150 років від дня народження геніальної особистості – письменниці, перекладачки, фольклористки та активної культурної діячки помежів’я ХІХ – ХХ ст., племінниці нашого патрона Михайла Драгоманова – Лесі Українки.
Комусь вона пам’ятається ще зі шкільної парти як авторка вірша «Contra spem spero!» чи драми-феєрії «Лісова пісня», хтось пам’ятає її трагічне кохання з Сергієм Мержинським, а для інших – це образ сильної й вольової жінки, яка з дитинства боролася з важкою хворобою, писала, перекладала, активно працювала на благо розвитку українського суспільства, піднесення його культурного й освітнього рівнів.
Але це далеко не все… Вона була настільки багатогранною особистістю, що ми ще багато чого не знаємо про неї, не усвідомлюємо… А сьогодні саме той день, аби ще раз відкрити збірку її творів (повне зібрання творів, а їх аж 14 томів, представляє нам Український інститут книги – завантажити тут), або ж відвідати один із заходів, присвячених цій творчій особистості, згадати, якою вона була, і дізнатися про неї ще більше.
Крім того, Ви можете долучитися до онлайн-флешмобу "Горить моє серце...", який запустив факультет педагогіки і психології з нагоди ювілею видатної поетеси. Триватиме він до 1 березня 2021 року. Для участі Вам необхідно:
- записати відео (читання твору письменниці) або створити міні-відеопрезентацію (з аудіозаписом читання уривку з твору Лесі Українки). Можливо, Ви маєте своє творче бачення спадщини видатної письменниці (колаж, ескіз, замальовка, ілюстрація, начерк тощо);
- опублікувати його на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook, обов’язково вказавши хештег #ГоритьМоєСерце150річчяЛесіУкраїнки.
Пориньмо сьогодні у світ Лесі Українки, геніальної особистості, про яку варто пам’ятати!
Пресслужба університету