Головна / НОВИНИ / Оголошення / Загальноунівеситетські / П’ятий Всеукраїнський конкурс авторських афоризмів: Плідна комунікація зі світом, з людьми, із самим собою

Цьогорічна весна принесла із собою багато неочікуваних подій – карантин, перехід на дистанційне навчання, фізична самоізоляція. Вимушені нові умовності життя – вузівського, зокрема, - цілком по-новому висвітлили для кожного звичні події, перемістили смислові акценти, змусили кожного переформатувати ціннісну шкалу власного життя, у незвично-новому ракурсі зрозуміти начебто хрестоматійну істину: повноцінне життя – це, насамперед комунікація – зі світом, з людьми, із самим собою. Не надто комфортна для звичної людської свідомості ситуація обмеження такого звичного для всіх безпосереднього - з колегами, студентами, друзями – спілкування для філософів та культурологів надала, натомість, можливість провести позачергову ревізію власних думок, життєвих ідей та перспектив, здатності залишатися у стані «любові до мудрості» попри життєвий хаос та руйнування звичного життєвого укладу.

У таких ментально та емоційно незвичних умовах проходив уже традиційний 5-й Всеукраїнський конкурс авторських афоризмів, організований кафедрою культурології та філософської антропології, лабораторією метаантропологічних досліджень ФФС НПУ ім. М. П. Драгоманова, Асоціацією філософського мистецтва 19 червня 2020 р. Новою для цьогорічного конкурсу стала форма онлайн-спілкування учасників, однак смислове наповнення події не втратило свого інтелектуально-емоційного запалу, підтвердивши, що для істинних філософів творчий політ фантазії та пошук зерен мудрості є актуальними у будь-яких життєвих ситуаціях. Учасники-конкурсанти – студенти, магістранти, аспіранти, викладачі, письменники з Велико-Тирново (Болгарія), Києва, Білої Церкви, Маріуполя, Миколаїва, Львова, Одеси, Сум, Харкова поділилися власними думками щодо осмислення вічних філософських проблем буття, особистісного призначення, вічних цінностей, життєвого вибору.

Форма викладу авторської думки -  афоризм, який будучи «чи не найкращою формою для викладу філософських суджень» (Л.Толстой),  завжди висуває особливі вимоги до творців – уміння не лише продукувати смислово наповнену та оригінальну ідею, але й естетично презентувати її особливим чином, лаконічно постульованим М.Твеном: «вірні пропорції афоризму: мінімум слів, максимум смислу». Учасники конкурсу безумовно відчули унікальність та духовну напруженість цього непростого жанру поетичного філософування, його провідну ідею – «знайти звичайне у незвичайному та незвичайне у звичному» (Д.Дідро), тим паче, що  багато з них є постійними учасниками подібних філософсько-мистецьких турнірів, адже «бачити та творити нове – дуже велике задоволення» (Вольтер). Кожен з учасників представив по 3-5 оригінальних авторських афоризмів, презентуючи власний проникливий творчий погляд на світ і реалізуючи думку Сократа «творець у своїх творах повинен виражати стан душі».          Основні конкурсні номінації - «Глибина зцілення», «Глибина смислу», «Глибина іронії», «За оригінальність бачення», «За життєву мудрість» - були представлені розсипами афоризмів, а об’єктивне жюрі визначило переможців. Серед авторів найбільш вдалих афоризмів і, відповідно, переможців конкурсу - Ангелова Ваня (член Академії наук Болгарії, професор Великотирнівського університету імені Святих Кирила та Мефодія, письменник), Рашковська Ілона (доцент, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Нівня Ганна (доцент, Одеський державний університет внутрішніх справ), Ляшенко Лілія (Коледж інформаційних систем і технологій ДВНЗ КНЕУ ім. В. Гетьмана), Зотов Костянтин (письменник, м. Київ),  Железняк Христина (м. Маріуполь, випускниця ХНУ ім. В. Н. Каразіна),Ткаченко Ірина (Українське радіо), Логвиновська (журналіст, м. Київ), Тітаренко Лілія (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Батюк Олена (аспірант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Заборська Наталія (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Заїчко Владислава (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Павленко Надія (магістрант, КНУ ім. Т. Г. Шевченка), Новікова Юлія (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Валігура Тарас (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Кулик Андрій (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Лозко Варвара (магістрант, Одеський національний університет ім. І. Мечникова), Нестеренко Павло (аспірант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Півень Микола (Львівський університет бізнесу та права), Сидельникова Вікторія (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Тишковська Леся (поет, композитор), Мадей Костя (письменник), Лапін Євген, Нємцева Олена (м. Суми), Головенко Ярослав (м. Суми), Терлецька Наталія (аспірант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Осадча Олена (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Сіра Лариса (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Соколова Олександра (магістрант, НПУ ім. М. П. Драгоманова), Харіна Альона (м. Суми).

Серед кращих афоризмів-переможців:

Тітаренко Л.: «Загальнолюдське щастя зароджується на порозі твого дому»;

Валігура Т.: «Відкладаючи щось до кращих часів, ми відкладаємо кращі часи»;

Кулик А.: «Любов як оберіг, завжди повинна бути при собі»;

Новікова Ю.: «Думала, що воюю з Іншим, виявилось – із собою»;

Павленко Н.: «Треба не боятися глибини, щоб не потонути на поверхні»;

Зотов К.: «Штучний розум може бути небезпечним лише у тій мірі, у якій може бути небезпечним його творець»;

Железняк Х.: «Диван чи світ – вибір за тобою»;

Сидельникова В.: «Дарувати радість людям – краще вкладення у життя»;

Осадча О.: «Моральність – рятувальний човен в океані можливостей»;

Ткаченко І.: «Любов до себе не можна доручати нікому»

konkurs aforizmov

Всі учасники вже очікують оголошення наступного конкурсу, адже творчість - і афористика як її невід’ємна частка – це піднесений креативний стан душі, постійне вдосконалення себе, відкриття та осмислення нових нескінчених граней буття.

Доктор філософських наук, професор, професор кафедри культурології та філософської антропології Юхимик Ю.В.