Вчена рада університету 24 листопада 2022 року
24 листопада 2022 року в університеті пройшло засідання Вченої ради НПУ імені М. П. Драгоманова, на порядку денному якого було розглянуто питання про розвиток студентського самоврядування в навчальних підрозділах університету (доповідали проректор з навчально-методичної роботи гуманітарних факультетів Ігор Вєтров та голова Студентського парламенту Катерина Бульчик) та системи забезпечення академічної доброчесності в університеті (доповідали проректор з наукової роботи Григорій Торбін, начальник відділу з питань інтелектуальної власності Олена Ємельянова).
На початку засідання до членів ради звернувся голова Вченої ради Віктор Андрущенко, окресливши поточну ситуацію в університеті та вкотре наголосивши на необхідності убезпечувати себе під час повітряних тривог, а також дбати про психологічне здоров’я як своє, так і студентів.
Ігор Вєтров та Катерина Бульчик у своїх доповідях представили діяльність студентства протягом майже року в умовах війни. Зокрема, зауважили, що пріоритетними напрямками роботи в університеті сьогодні стали особливості організації студентського самоврядування та молодіжних об’єднань в умовах війни, виклики та нові можливості, які виринули перед студентською громадою, напрацювання спільного рішення з ефективної взаємодії керівництва університету зі студентами в цих складних умовах, а також обмін досвідом зі студентським самоврядуванням університетів-партнерів.
Значна кількість наших студентів воюють на фронті, працюють волонтерами та задіяні в ТрО. Протягом усього року здійснюється волонтерська діяльність з забезпечення людей з обмеженими можливостями продуктами харчування та лікарськими засобами, зокрема й координаційна робота між волонтерськими організаціями та соціально незахищеними особами, які потребують допомоги) (факультет української мови та літературної творчості Андрія Малишка, факультет корекційної педагогіки та психології, історико-філософський факультет, педагогічний факультет, факультет іноземної філології, факультет спеціальної та інклюзивної освіти), надається необхідна психологічна та медична підтримка (соціально-правовий факультет, факультет психології, факультет мистецтв імені Анатолія Авдієвського), надавалася допомога в отриманні тимчасового житла переселенцям з Харкова та інших регіонів України (факультет природничо-географічної освіти, факультет корекційної педагогіки та психології, факультет математики, інформатики та фізики), викладачі разом зі студентами ведуть активну інформаційну боротьбу в інтернет-мережі проти дезінформаторів агресора, а також здійснюють просвітницьку психологічну діяльність у соціальних мережах, надаючи консультації за індивідуальними зверненнями, беруть активну участь в допомозі військовим та постраждалим від військової агресії Росії: плетуть маскувальні сітки, займаються доставкою гуманітарної допомоги; співпрацюють з підрозділами Товариства Червоного Хреста України (інженерно-педагогічний факультет); надають допомогу підрозділам ДСНС по ліквідації наслідків ворожих обстрілів та бомбардувань територій населених пунктів (факультет фізичного виховання та спорту).
Студентський парламент (голова – Катерина Бульчик) та органи самоврядування на факультетах проводять різні заходи з формування імунітету до деструктивної політичної ідеології, запобіганню поширенню в молодіжному середовищі ідей екстремізму, соціальної, національної та релігійної нетерпимості, прищепленню молодим людям віри у верховенство закону, який є єдиною гарантією свободи.
Серед найбільш значних університетських заходів, проведених за участю органів студентського самоврядування, у минулому й поточному навчальних роках стали онлайн-флешмоб «Мова єднає» до Дня української писемності та мови, участь у написанні Національного диктату єдності; організація ефективної роботи штабу «Абітурієнт-2022»; онлайн-флешмобу «День вишиванки» та «День спонтанного прояву доброти»; Всеукраїнський флешмоб «Ми Україна!», щорічний концерт «Під Покровою твоєю, Богородице», поїздка першокурсників та студентського активу до м. Переяслав; відвідання пересувної виставки «Україна. Становлення державності», театральної постановки «Кайдашева сім’я» та ін.
Протягом 2022 календарного року Центром культури та мистецтв (керівник – Ірина Савченко) за підтримки керівників усіх творчих колективів університету було організовано, підготовлено та проведено знакові заходи, зокрема благодійний аукціон «Театральний базар» (зібрано більше 5 тис. гривень, які були перераховані у благодійний фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим»), акції «Оберіг для парамедиків» та «Подаруй книгу» (збираємо книги для Центральної бібліотеки імені М.Коцюбинського в м. Чернігові), всеукраїнський дистанційний фестиваль-конкурс поезії «Віршоманія: тривожна валіза», «Знищені, але не забуті» (про пам’ятки культури та мистецько-культурні заклади, які були знищені або постраждали від російської агресії) та інші.
У відповідь на виклики війни росії проти України студентське самоврядування університету виявило високий рівень готовності та напрацьовує новий досвід, який стане у нагоді в сучасному змінному світі. Переконані, що драгомановське студентство у непростих умовах сьогодення стане ще згуртованішим, мобільнішим, чутливішим і сильнішим!
Вчена рада схвалила роботу з розвитку студентського самоврядування в навчальних підрозділах університету.
За особистий внесок у розвиток студентського самоврядування університету, створення молодіжних проєктів, творчі ініціативи було відзначено та нагороджено Медаллю за розвиток студентського самоврядування НПУ імені М.П. Драгоманова голову Студентського парламенту університету Катерину Бульчик, педагогічного факультету – Анну Радченко, природничо-географічної освіти та екології – Дар’ю Жукову.
Григорій Торбін наголосив у своїй доповіді та вкотре підкреслив, що дотримання академічної доброчесності є одним з основних принципів діяльності НПУ імені М.П. Драгоманова та є складовою системи внутрішнього забезпечення якості освітньо-наукового процесу в університеті. З метою імплементації основних положень законів України «Про вищу освіту», «Про освіту», «Про авторське право і суміжні права», постанови КМУ «Про затвердження Порядку скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації» № 897 від 26 серпня 2021 року, методичних рекомендацій МОН України для закладів вищої освіти з підтримки принципів академічної доброчесності, існує необхідність удосконалення системи нормативних документів Університету, які регламентують процедури реалізації положень вказаних законів. Тож одним з першочергових завдань було удосконалення Положення про академічну доброчесність в НПУ імені М.П.Драгоманова, що включає, зокрема, запобігання академічному плагіату та його виявленню в наукових, навчально-методичних і навчальних працях науково-педагогічних, наукових та педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів та форм навчання, аспірантів, докторантів та студентів; підвищення рівня культури щодо етичного використання результатів досліджень; розвитку навичок коректної роботи з джерелами інформації; дотримання вимог наукової етики та поваги до інтелектуальних надбань; активізації самостійної та індивідуальної роботи при створенні авторського твору та відповідальності за порушення загальноприйнятих правил цитування.
Беручи до уваги необхідність удосконалення всеохоплюючої системи реалізації принципів академічної доброчесності, Вчена рада підтримала удосконалення системи антиплагіатних заходів в університеті як пріоритетне завдання, що включає, відповідно до статті 32 закону України «Про вищу освіту», запровадження відповідних новітніх технологій щодо запобігання та виявлення академічного плагіату в наукових роботах наукових, науково-педагогічних, педагогічних, інших працівників і здобувачів вищої освіти та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. Вчена рада також схвалила оновлене Положення «Про академічну доброчесність в НПУ імені М.П.Драгоманова», зміст якого буде доведено до відома всіх наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників університету, студентів всіх факультетів університету.
Пресслужба університету