Навчити «світитися» словом
Окрім особистої такої властивості він вчить цьому й студентів Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. Вкотре, щоб поспілкуватися з класиком української літератури та водночас привітати його з ювілеєм, шанувальники таланту Івана Драча зібралися у світлій актовій залі навчального корпусу. Слухали уважно, щоб не пропустити бодай одного слова – великої магії поезії у поєднанні з життєвою мудрістю.
Іван Драч досить неоднозначна постать українського культурного простору, що увібрала в себе кілька історичних епох. Його поезія доби «шістдесятників» досі поціновується своїми оригінальними формами та смислами, а результат діяльності Драча-кіносценариста – низка культових фільмів в українському кінематографі. Разом з тим наше суспільство має щастя сьогодні насолоджуватися все новими й новими творами Івана Федоровича. Муза та працелюбність письменника не покидають.
8 листопада на творчому вечорі з нагоди ювілею поета глядачам була презентована нова книга Івана Драча «Сивим конем», що побачила світ у видавництві «Фоліо». Ще одна збірочка з віршами історико-культурної тематики от-от з’явиться у книжковому світі завдяки видавництву Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. А на зустрічі в університеті поет читав нові неопубліковані твори. Таке потужне натхнення Іван Федорович пояснює постійною працею, а його читачі – талантом, подарованим українською землею та народом.
Теплими словами подяки й шани урочистий захід відкрив ректор університету Віктор Андрущенко, охрестивши митця «мудрим наставником і вихователем вишу», який «ніколи не боїться казати людям правду». За рішенням Вченої Ради університету Івана Драча відзначили орденом за співробітництво у виші, особисті заслуги перед українською державо у галузі освіти і науки, за просвітницьку, гуманітарну та громадську діяльність. Поет-державник, поет-титан – такою силою слів може орудувати лише Драч, вірний своєму покликанню. Драгоманівська ж родина щиро пишається, що має у своєму дружному колективі таку письменницьку особистість.
Це довели й студенти-учасники театру «Вавилон», зробивши дійсністю ще одну мрію Івана Федоровича. Вони подарували ювіляру театральне виконання його поеми для чоловічого та жіночого голосів. А ще було чимало пісень на вірші Драча та чудесних декламацій.
Привітати письменника прийшли його друзі та колеги – літературознавці, поети, видавці, культурні і громадські діячі, серед яких Григорій Жулинський, Олекса Довгий, Петро Перебийніс та інші. Говорили про творчий шлях, написане й задумане, розповідали життєві історії, дякували за книги, прохали автографів. А переповнена зала Драгоманівського університету знову відчула наелектризоване мистецтвом реактивне спілкування сучасності й поезії, енергетики генія й людської теплоти.
Людмила КУХ,
прес-служба університету