Головна / НОВИНИ / Події / Загальнуніверситетські / Наукова бібліотека НПУ побувала «в гостях у Розумовського»

Наукова бібліотека НПУ побувала «в гостях у Розумовського»

alt

Щороку напередодні Всеукраїнського дня книгозбірень колектив Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова подорожує визначними місцями України, що пов’язані з її історією, культурою, мистецтвом.

Душа, що наповнюється через друковане, слово часто прагне емоцій від чуттєвої сфери, от і організовують працівники книгозбірні собі корисний відпочинок, хоча, не секрет, що доводиться тоді книжковим крамничкам берегтись, бо скуповують усе особливе.

Цьогоріч драгоманівці обрали славнозвісний Козелець, що на Чернігівщині, відомий ще з ХVстоліття.

alt

З середини ХVІІ ст. Козелець - значний торгово-ремісничий центр. У 1708 р. сюди було переведено полкове управління Київського полку, де жили полковник та інша старшина. Місто залишалось адміністративним центром до 1781 р. З тих часів лишилася полкова канцелярія та храм. Видатна архітектурна пам’ятка міста - будинок полкової канцелярії, збудований у 1756-1765 рр. за проектами І. Григоровича-Барського та А. Квасова на замовлення полковника Київського козацького полку Юхима Дарагана (його дружина була сестрою графів Олексія та Кирила Розумовських).

alt

Це єдиний уцілілий на Лівобережній Україні зразок адміністративного будинку доби Гетьманщини, вирішений у перехідній стилістиці від бароко до рококо.

Часи особливого піднесення міста припадають на 70-ті роки ХVІІІ ст. Цьому сприяв стрімкий злет уродженця цих місць Олексія Розумовського. Родина Розумовських з невеликого села Лемеші волею долі піднялась на вищі щаблі влади і внесла вагомий вклад в історію і культуру не тільки України, але й усієї Російської імперії.

alt

Олексій Розумовський - співак придворної капели у Петербурзі, фаворит цесарівни, а згодом цариці Єлизавети Петрівни, граф, російський фельдмаршал.

Його брат Кирило Розумовський - президент Імператорської академії наук, останній гетьман України.

alt

Особливу пам'ять про себе залишили Розумовські у незрівнянній архітектурній пам'ятці Козельця - соборі Різдва Богородиці, де похована його фундаторка Наталія Дем'янівна Розумовська, мати Олексія та Кирила. Козелецький собор, збудований за проектом В. Растреллі архітекторами І. Григоровичем- Барським та А. Квасовим, по праву вважається перлиною українського бароко. В інтер'єрі храму в нерозривній єдності існують архітектура, скульптура та живопис. Особливо привертає увагу семиярусний різьблений позолочений іконостас, виконаний художником Г. Стеценко.

Усміхнені та щасливі бібліотекарі поверталися до Києва, аби свої емоції та враження передавати читачам. Завітайте до книгозбірні НПУ імені М. П. Драгоманова – відкриєте тут для себе чимало цікавого.

Прес-служба університету,

фото Людмили Савєнкової

Якщо помітили помилку, то виокреміть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter