У НПУ розглядали реальність як комунікацію
Вчетверте у Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова відбувся Міжнародний науковий форум «Простір гуманітарної комунікації», організаторами якого виступили Драгоманівський університет та Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.
Вже склалося історично – ще від створення світу, що так чи інакше, але людство приречене на спілкування, ширше поняття – комунікацію. Комунікація стала першопричиною суспільства і поштовхом до його розвитку. Вона об’єднала людей і врешті, особливо у сучасному інформаційному суспільстві, виявляється самою матерією людського існування. Власне заради тої ж комунікації до Драгоманівського університету й з’їхалися всесвітньовідомі науковці, теоретики і практики соціо-гуманітарного профілю.
28-30 жовтня на базі Інституту філософської освіти і науки НПУ було урочисто відкрито ІVМіжнародний форум «Простір гуманітарної комунікації». «Він стане платформою для втілення безлічі наукових і освітніх проектів на міжнародному рівні», - висловив свої переконання один з ініціаторів події, директор Інституту філософії і освіти Іван Дробот. Як модератор зустрічі Іван Іванович передав гостям вітання від ректора університету та побажав приємного і плідного спілкування.
Форум є унікальним явищем у науковому світі, бо синтезує в єдине різноманітну тематику та форми зустрічей вчених. Цьогоріч тут представлено три конференції, два круглих столи, теоретичні і практичні семінари та семінари-дискусії. На пленарному засіданні форуму його назву та орієнтовну загальну тематику спробував пояснити присутнім відомий філософ, академік, проректор з наукової роботи Драгоманівського університету Григорій Волинка. Вчений зосередив увагу на абстрактному означенні понять і термінів, які зрештою виявились близькими та зрозумілими й людям далеким від науки. Особливий акцент, як зауважив Григорій Іванович, полягає в тому, що будь-яка гуманітарна взаємодія – це взаємодія, де превалює духовність. Проректор запропонував учасникам і гостям глибше придивитися до поняття «духу», що існує, здавалось би, на рівні з поняттями «психіки», «підсвідомості», тим не менше, відіграє чималу роль в житті пересічної людини і у праці всесвітньовідомого науковця.
Ще однією ниткою духовності, що пронизала цей науковий захід, стала участь у ньому дослідників з Інституту релігійних наук Св. Томи Аквінського, Понтифікального університету Іоанна Павла ІІ в Польщі, Синодальної біблейсько-богословської комісії в Росії, Духовної семінарії Церкви Адвентистів Сьомого Дня в Україні та багатьох інших релігієзнавчих кафедр та інституцій.
Вітальне слово організаторам та учасникам форуму надіслав Митрополит Київський і всієї України, предстоятель Української Православної Церкви Володимир, в якому охрестив форум інтелектуальним, переконаний в тому, що саме золотоверхий Київ надихне вчених до нових інтелектуальних злетів і творчих здобітків.
Представити свої доповіді та поспілкуватися на дискусійних столах до Києва приїхали науковці з десяти країн світу, серед яких Італія, Іспанія, Сполучені Штати Америки, Корея, Фінляндія. Росія та інші. Свої подяки за ідеї та організацію висловили ректор Понтифікального університету Томи Аквінського «Анджеликум», секретар Міжнародної теологічної комісії Мореро Шарль, заступник директора з наукової роботи Російського інституту культурології Олексій Васильєв, завідувач відділу історії філософії України інституту філософії імені Г. Сковороди НАН України Сергій Йосипенко, директор Інституту синергійної антропології РАН Сергій Хоружий та інші.
Від імені Першого заступника Міністра культури та туризму Юрія Богуцького подяку керівництву Драгоманівського університету склав ректор Харківської державної академії культури, президент української асоціації культурологів Василь Шейко, який між іншим не вперше присутній на Форумі та високо оцінює його ріст організаторський та інтелектуальний.
Протягом трьох днів учасники могли почути виступи вчених світового рівня, що стосувалися актуальних проблем культурознавства й культурфілософії, феномену ісихазму, гострих питань гармонізації міжрелігійних стосунків в Україні. Глибокі дискусії в наукових колах викликав міжнародний семінар «Пізнаючи надприродне: шляхи філософії релігії». На ньому чи не найповніше було представлено позиції сучасних філософів з Росії, Америки, Польщі, Фінляндії. Врешті діалог вийшов досить конструктивним, а учасники дійшли спільного консенсусу.
Та все таки найохочіше студенти й викладачі заповнювали аудиторії, де планувалося проведення науково-практичного семінару «Філософія для дітей: міркуємо сумніваючись». Стереотипи сучасного особливо українського суспільства довго не впускали в обіг поняття «філософії для дітей». Коли шлях було відкрито, одними з перших вивчати й впроваджувати його почали драгоманівці. Цьогорічний семінар представив українську та американську практики проведення занять за методикою «Філософія для дітей».
29 жовтня бажаючі мали змогу відвідати майстер-клас доктора філософії Кйонсанського національного університету (Корея), Віце-президента Міжнародної ради з «Філософії для дітей» Джінван Парка. Професор поділився враженнями про Україну: «У вашій державі це перший науковий захід, присвячений проблемам філософської освіти дітей, і вже досить великий крок у цій галузі. Моя методика ґрунтується на сократичному підході до навчання. Сподіваюся вона стане корисною на сьогоднішньому Форумі. Я переконаний, що національна специфіка мислення українців та глибока педагогічна база, яку ви маєте у своїй науці сприятиме виробленню оригінальної методики навчання дітей філософії, а цей семінар буде хорошою традицією обміну досвідом між країнами, тому особливо вдячний керівництву й організаторам».
Поміж філософської та культурологічної тематики на Форумі гості й учасники могли поспілкуватися за круглим столом щодо актуальних проблем сучасного прочитання Михайла Драгоманова. Зустріч вийшла на диво у дусі НПУ – багато тез, ідей, проектів у формі повноцінної дискусії. Згодом обговорення продовжилось 30 жовтня під час так званих міждисциплінарних заходів та вільної комунікації між учасниками.
Однією із приємних новинок Форуму стала презентація книги Віктора Бондаренка та Богдана Андрусишина «Державно-церковні відносини: історія, сучасний стан та перспективи розвитку», на яку з нетерпінням чекав науковий світ, а ще більше студентство. Як розповів один з авторів, проректор НПУ, професор Андрусишин, видання ґрунтується на авторських курсах та являє собою цілісний посібник для студентів гуманітарних спеціальностей. Окрім цієї гості мали можливість придбати й інші книги на різну тематику, адже фойє першого поверху головного корпусу НПУ прихистило безліч книжкових стелажів від видань різних університетів, до яких, до речі, складно було пробитися за натовпами студентів.
Форум не скидав обертів протягом усіх трьох днів. Учасники спілкувалися різними мовами у коридорах, аудиторіях, на сходах. Загалом університет перетворився на міжнаціональну арену для комунікації, тому можна з упевненістю стверджувати – все таки на спілкування людство приречене.
Людмила КУХ,
прес-служба університету