Електронна колекція Михайла Драгоманова
У одній зі своїх статей Михайло Драгоманов зауважив чудову думку, яку варто не просто кожному українцю, але кожному громадянину нашої планети, достеменно вивчити. Михайло Петрович говорив: «…можна плакатись на цю історію, можна хотіти почати нову, але поперед усього треба признати і зрозуміти факти, треба знати, при яких обставинах починати і вести далі цю нову історію». Його думки й ідеї через століття залишаються актуальними і хто б не відкрив чи то «Листи на Наддніпрянську Україну», чи «Старі хартії вільности», знаходить для себе свою правду і філософію. Головне: хотіти читати.
Студенти та науковці Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова тепер можуть читати не лише перевидання книг видатного вченого, але й гортати сторінки, щоправда кліком комп’ютерної мишки, оригінали книг письменника 1878-1917 років видання. Наукова бібліотека НПУ спільно з ТОВ «Спеціалізований центр БАЛІ» (СЦ БАЛІ) та за участю ТОВ «Електронні архіви України» (ТОВ ЕЛАУ) у рамках заходів з підготовки і відзначення 170-річчя від дня народження Михайла Драгоманова готує унікальний проект – електронну колекцію оцифрованих видань М. Драгоманова.
До колекції увійдуть оцифровані видання з фонду рідкісних книг Наукової бібліотеки НПУ та інших книгозбірень, текстові матеріали, електронні бібліографічні ресурси, праці вчених Драгомановського університету про М. Драгоманова, що вже теж складають історію. Завдання цього проекту – створення інформаційно-бібліотечних ресурсів присвячених життю і діяльності великого науковця, публіциста й письменника та забезпечення доступу до них з метою пропаганди творчої спадщини Михайла Драгоманова. Зокрема, це передбачає переведення у цифрову форму друкованих рідкісних видань за тематикою проекту з фонду НБ НПУ імені М. П. Драгоманова, формування електронної колекції цифрових аналогів рідкісних видань, створення збірки електронних версій окремих праць М. П. Драгоманова та бібліотечно-інформаційної добірки електронних матеріалів щодо постаті науковця.
Окрім того, на веб-сайті НБ НПУ планується формування спеціального розділу з результатами робіт за проектом, а певним апогеєм роботи стане випуск презентаційного CD з цифровою колекцією праць Михайла Драгоманова.
Виконавці проекту здійснюють організаційно-технологічну діяльність, у тому числі роботи зі збору матеріалів, оцифровування, створення страхових та презентаційних електронних копій документів, створення веб- та інших презентаційних матеріалів тощо, що спрямовано на досягнення результатів, передбачених проектом та їх публічну презентацію.
Приємно зауважити, що з ентузіазмом до праці взялись студенти-волонтери Інституту української філології. Велика частина роботи вже виконана і бажаючі можуть долучитися до вивчення спадщини Михайла Драгоманова на офіційному сайті Наукової бібліотеки НПУ. Краще починати нову історію із засвоєння постулатів своїх предків.
Колектив НБ НПУ імені М. П. Драгоманова