Книга, що знаменує початок нової педагогіки
Після «Присмерку Європи» О. Шпенглера ця книга на зміну песимізму та драматизму несе суспільству світлу ідею можливостей позитивних змін і трансформацій, перспектив активного втручання у цивілізаційні процеси.
«Світанок Європи» Віктора Андрущенка, ще навіть поки лежав у друкарні, отримав розголос серед наукової громадськості, особливо напередодні славнозвісного Європейського Форуму ректорів педагогічних університетів. Проблематика, яку торкає автор, до болю актуальна сучасному освітньому суспільству і не лише України.
Європейські вчені в галузі педагогіки, соціології, менеджменту відкриють для себе у цій монографії небачену кількість тез, наукових гіпотез, оригінальних авторських думок, що вже давно заслуговують на глибокі розвідки.
Зокрема у книзі аналізується перебіг об’єднавчих процесів на теренах Європи, суперечності та перепони на цьому шляху, можливості їх уникнення та мінімізації засобами навчання й виховання. Підкреслюється, що головним суб’єктом і провідником цього процесу постає вчитель. Віктор Петрович обґрунтовує необхідність формування нового вчителя на платформі загальнолюдських цінностей.
Одинадцять розділів книги присвячені розгляду парадигми європейськості в Україні, функціонування освіти в глобалізованому світі. Тут зібраний не лише неоціненний досвід великих педагогів і мислителів, але й деталізовано перспективи застосування цього досвіду в майбутньому, бо ж лише будуючи педагогічну науку на класичному фундаменті можна не переживати за стійкість споруди.
Така книга стане неоціненним подарунком не лише для вчителів, педагогів, соціологів, але й для політиків, істориків, філософів, для звичайних студентів, пересічних громадян, які себе усвідомлюють щирими українцями на світовій арені.
Людмила КУХ,
прес-служба університету