Форум «Простір гуманітарної комунікації»
28-30 жовтня 2011 р. відбудеться черговий Міжнародний науковий форум «Простір гуманітарної комунікації». Форум, який вже встиг стати традиційним, цього року буде проводитися вчетверте. Головними організаторами Форуму є Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України та Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова.
У цьому році інформаційним спонсором є газета «Педагогічні кадри». Фінансово Форум підтримала компанія Mantiya.com.ua
Метою Форуму є надання загальної платформи для проведення наукових заходів (конференцій, семінарів, відкритих лекцій і т. д.) соціо-гуманітарного профілю. Іншими словами, це спроба зорганізувати зустріч вчених різних наук соціо-гуманітарного знання. Протягом чотирьох років відбувався пошук найбільш оптимального формату проведення форуму. На першому форумі були організовані секції, що об’єднували учасників за науками, які вони представляють: філософія, теологія, релігієзнавство, культурологія. Робота усіх секцій була творчою і плідною, але комунікація між представниками різних наук можлива була лише у кулуарах під час кави-брейк.
На другому форумі учасники були розподілені за двома напрямами: гуманітарна освіта та гуманітарна наука. У такому форматі вийшло забезпечити міждисциплінарну комунікацію лише в межах окремих секцій. Учасників було багато і тому секції працювали паралельно.
На третьому Форумі організатори вирішили запропонувати для обговорення спектр проблем, які можуть бути цікавими для представників більшості наук соціо-гуманітарного профілю. Для обговорення пропонувалися дві проблеми:форми та зміст академічної інституалізації та засоби академічної інституалізації. Формулюючи основні напрямки для обговорення, організатори намагалися узагальнити теми дискусій на мета-рівні, щоб вони були зрозумілі всім, не залежно до якої науки належить учасник, але такий рівень узагальнення не знайшов розуміння і багатьма був сприйнятий як порожнє абстрагування. Організатори Форуму, проаналізувавши сильні і слабкі сторони попередніх років, вирішили четвертий Форум зорганізувати таким чином, щоб зібрати вчених навколо обговорення актуальних проблем їх наук і забезпечити міждисциплінарне спілкування.
На даний момент в рамках Форуму планується вісім заходів:
Міжнародна наукова конференція «Феномен ісихазму: богословський, філософський та історичний аспекти»
Круглий стіл «Міжрелігійні стосунки в Україні: проблеми гармонізації»
Міжнародний семінар-дискусія «Пізнаючи надприродне: шляхи філософії релігії»
Міжнародний науково-практичний семінар «Філософія для дітей: міркуємо, сумніваючись»
Теоретичний семінар «Внесок київської світоглядно-антропологічної школи у вітчизняну філософію»
Круглий стіл "Актуальні проблеми сучасного прочитання Михайла Драгоманова"
Форум працює три дні: на пленарному засіданні з повідомленням про значення комунікації між науковцями різних наук виступлять перед учасниками Форуму основні доповідачі з кожного заходу форуму. У другій половині першого дня та впродовж другого дня учасники Форуму працюватимуть в рамках окремих (одного з семи) заходів Форуму, а на третій день будуть організовані міждисциплінарні заходи, на яких будуть обговорюватися питання, що можуть цікавити учасників з різних заходів. Таким чином, четвертий Форум об’єднає вчених різних наук, а пленарне засідання та третій день створить для учасників коло спільних проблем. Наступного року організатори сподіваються розширити кількість заходів і учасників, а також спільну проблематику для обговорення задля забезпечення плідної комунікації вчених різних соціо-гуманітарних наук.
Хромець Віталій,
координатор Форуму