Головна / Факультети / Новини / Події / Загальнуніверситетські / Зустріч головних редакторів місцевих ЗМІ зі студентами НПУ

Зустріч головних редакторів місцевих ЗМІ зі студентами НПУ

IMG 1211Нещодавно в Інституті української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова відбувся науково-практичний семінар «Підготовка редактора в умовах роздержавлення ЗМІ». Його проведенням опікувалися Київська організація спілки журналістів України та кафедра журналістики НПУ. Для обговорення були запропоновані дві теми: переваги і ризики роздержавлення засобів масової інформації та перспективи на ринку праці майбутніх фахівців галузі – сьогоднішніх студентів.

У дискусії взяли участь як організатори (В. О. Жадько – д. філософ. наук, професор, зав. кафедри журналістики, В. І. Шпак − к. істор. наук, професор кафедри журналістики НПУ імені М. П. Драгоманова, член правління Національної спілки журналістів України, модератор зустрічі, О. В. Харчук – к. філ. наук, доцент кафедри журналістики, інші члени кафедри, студенти), так і гості: О. І. Наливайко – голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ), М. М. Сорока – голова Київського об’єднання Національної спілки журналістів України (КО НСЖУ), А. М. Малієнко – відповідальний секретар КО НСЖУ, О. В. Артюшенко – гол. ред. газети «Обухівські вісті», С. М. Бичок – гол. ред. газети «Березанські відомості», Ю. В. Бондар - к. політ. наук, доцент кафедри видавничої справи та редагування КНУ імені Тараса Шевченка, К. Ф. Бондарчук – гол. ред. газети «Вісник Сквирщини», В. О. Владіміров – гол. ред. газети «Вісті Кагарличчини», Ж. О. Гаркавенко – гол. ред. газети «Баришівські вісті», Н. М. Данилюк – гол. ред. газети «Вісті Богуславщини», О. Ю. Дяченко – гол. ред. Києво-Святошинської газети «Новий день», С. В. Куліда – гол. ред. газети «Бучанські вісті», В. О. Лисенко – гол. ред. газети «Миронівські вісті», Л. П. Мельник – гол. ред. газети «Панорама» (Згурівка), Т. В. Мітінська – гол. ред. газети «Тетіївська земля», М. М. Нанінець – гол. ред. газети «Яготинські вісті», Н. О. Оксенюк – гол. ред. газети «Життя і слово» (Васильків), В. В. Потапов – гол. ред. газети «Слово» (Вишгород), П. Я. Смовж – гол. ред. газети «Трибуна праці» (Іванків), П. Й. Сухенко – гол. ред. газети «Макарівські вісті», В. Л. Урлапов – гол. ред. газети «Перемога» (Фастів).

Питання роздержавлення ЗМІ дискутуються в журналістському середовищі вже понад десять років. Нарешті на початку осені (19 вересня) Верховна Рада постановила прийняти за основу проект Закону України «Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації» та доручила Комітету з питань свободи слова та інформації доопрацювати зазначений законопроект і внести його на розгляд Верховної Ради України в другому читанні.

IMG 1208 

Розпочав бесіду Олег Наливайко. Голова НСЖУ пояснив необхідність законопроекту і особливості редакції 2013 року. За його словами, так можуть бути усунуті тіньова приватизація, обмеження фінансових можливостей, цензура, тиск на змістове наповнення. Щоб процес роздержавлення був не надто болісним, передбачене введення «пілотного проекту» − забезпечення соціальної та фінансової підтримки для захисту працівників ЗМІ. Щодо приватизації майна редакцій розглядаються різні варіанти: від викупу за символічну суму до оренди.

Голова КО НСЖУ Михайло Сорока розкрив перед слухачами увесь спектр проблем, пов’язаних із діяльністю місцевих державних ЗМІ. Зокрема, він запевнив, що більшість районних газет Київської області вже готові до роздержавлення, з чим погодились, власне, редактори цих видань. Прозвучали думки про можливість існування регіональної преси без державних дотацій, які складають лише 1/6 – 1/8 частину фінансових потреб газети. Багато уваги було приділено історіям конфліктів із місцевою владою, які заважають нормальній роботі редакцій. Наприклад, учасники семінару почули про неодноразові спроби примусової передачі у власність територіальної громади майна періодичного видання (Ніна Данилюк, «Вісті Богуславщини»); про незаконну зміну статуту газети без згоди її трудового колективу (Павло Смовж, «Трибуна праці», м. Іванків); про незаконне переведення головного редактора на контракт (Катерина Бондарчук, «Вісник Сквирщини»).

Більшість редакторів висловили як бажання вийти з-під контролю влади, так і впевненість у тому, що цей процес буде тривалим і складним. Не одразу районні ради та адміністрації захочуть позбавитися важелів впливу на місцеві ЗМІ.

Обговорення другої теми – особливостей підготовки фахівців видавничої галузі у вишах і кадрових проблем районних ЗМІ – розпочав В. О. Жадько. Оскільки під час дискусії прозвучало, що в редакціях залишилися переважно пенсіонери та фахівці передпенсійного віку, що відсоток працівників із журналістською та редакторською освітою надзвичайно малий, завідувач кафедри журналістики висловив низку пропозицій.

Так, він запропонував усіляко сприяти проходженню навчальної та виробничої практик у таких ЗМІ, а також співпраці з місцевими газетами студентів, які хочуть бути юнкорами, дописувачами. Робота в «районці» − це неоціненний досвід, який згодиться студенту в будь-яких інших сферах діяльності. Це надзвичайно потужний засіб підвищення кваліфікації, самовдосконалення. У свою чергу, редактори висловили бажання організовувати лекції викладачів університету для працівників місцевих ЗМІ.

Проблемі зв’язку освіти і практики був присвячений також виступ О. В. Харчук, Зокрема, вона наголосила на науковому статусі професії редактора та важливості теоретичних досліджень у цій галузі. Натомість на практиці, зауважила Олена Василівна, на жаль, редактор відчуває себе не надто затребуваним, дедалі більш виразно проявляється тенденція до універсалізації спеціальностей, що вкрай негативно позначається на якості видань. Викладач запитала також у головних редакторів, яких знань і навичок, на їхню думку, бракує молодим фахівцям сьогодні й на чому викладачі мають зосереджувати свою увагу в нових реаліях.  

Відповідаючи на запитання студентів і викладачів, головні редактори підтвердили, що сьогодні вони справді потребують «універсальних» спеціалістів, тобто молодий фахівець має бути готовий до того, щоб одночасно бути і журналістом, і редактором. Також була висловлена думка про важливість індивідуальних здібностей (так званої, «божої іскри»). Крім того, молодим спеціалістам, котрі приходять в районну газету, на думку роботодавців, для повноцінної роботи не вистачає зв’язку з місцевими реаліями. Тому потрібно бути готовими до постійної самоосвіти та самовдосконалення.

Насамкінець усі учасники круглого столу (і викладачі, і редактори, і представники НСЖУ) виявили готовність до подальшої продуктивної співпраці. Головне, фундамент для цього уже закладено.

Сергій МІРЧУК,

студент 507вс групи Інституту української філології

та літературної творчості імені Андрія Малишка

Якщо помітили помилку, то виокреміть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter