Про центр
Координатор центру: доктор педагогічних наук, професор Яшанов Сергій Микитович.
Директор центру: кандидат педагогічних наук Андрій Анатолійович Братанич
Контакти: (e-mail) Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; тел.: (044) 234-14-50; (044) 239-30-19
Історія створення Центру
Інформаційно-обчислювальний центр
НПУ імені М. П. Драгоманова
Інформаційно-обчислювальний центр (ІОЦ) є структурним підрозділом університету, який забезпечує його діяльність з організації та підтримки технологічного, технічного й інформаційного забезпечення освітньо-продуктивної діяльності відповідно до концепції інформатизації НПУ імені М.П. Драгоманова.
Свій родовід ІОЦ веде від технічного центру КДПІ імені О.М. Горького, який здійснював упровадження технічних засобів навчання в освітній процес кафедр інституту й обладнання лекційних аудиторій комплексами технічних засобів навчання. У різні роки ним керували кандидати педагогічних наук, доценти Р.О. Захарченко та Є.О. Перепелиця.
Вагомий внесок у розбудову інформаційно-освітнього середовища НПУ імені М.П. Драгоманова, комп’ютерного забезпечення освітньої й управлінської діяльності здійснив проректор з комп’ютеризації, професор І.Г. Трегуб. Під його керівництвом у 1993 році був створений відділ комп’ютеризації та технічних засобів навчання, який очолював Л.М. Полешко.
У зв'язку зі зміною завдань тв функцій інформаційно-технологічного забезпечення підрозділів університету в 2004 році відповідно до наказу ректора на основі відділу комп’ютеризації та споріднених підрозділів було створено Центр комп'ютеризації та інформаційного забезпечення (ЦКІЗ), який очолив доктор педагогічних наук, професор С.М. Яшанов, а з 2016 року – кандидат педагогічних наук А.А. Братанич.
У 2016 році Центр комп'ютеризації та інформаційного забезпечення було перейменовано на Інформаційно-обчислювальний центр (ІОЦ). Нині до складу ІОЦ належать експлуатаційно-технологічний відділ і відділ інформаційно-програмного забезпечення.
Метою створення ІОЦ були розробка, впровадження та забезпечення підтримки сучасних інформаційних технологій в усіх сферах діяльності університету. Відповідно до цієї мети на працівників ІОЦ було покладено виконання таких основних завдань: формування мережі Інтранет університету; розробка проектів поступової розбудови інформаційної мережі та забезпечення умов для їх упровадження; виконання програм і планів розвитку комп’ютерних технологій для підтримки освітнього процесу в університеті, надання інформаційних та комунікаційних послуг усім користувачам корпоративної мережі; розв’язання проблем інформатизації та комп’ютеризації освітнього процесу, забезпечення технологічних умов для застосування сучасних інформаційних технологій та впровадження їх у практику діяльності різних підрозділів університету.
Для виконання цих завдань упродовж свого існування ІОЦ здійснював комплекс робіт з розширення інформаційної інфраструктури університету, комп’ютеризації навчальних та управлінських підрозділів, забезпечення їх ліцензійними програмними продуктами, організації технологічної підтримки освітнього процесу та культурно-масових заходів університету.
За короткий проміжок часу було здійснено й упроваджено в освітній процес університету низку масштабних і дуже важливих проектів, а саме: створено віртуальний інформаційний простір, власний оптичний канал для центрального вузла операторів телекомунікаційних послуг та побудовано мультисервісну оптоволоконну інформаційну магістраль, за допомогою якої до кампусової мережі під’єднано 5 корпусів університету. Для під’єднання до мережі деяких віддалених корпусів університету було впроваджено проект доступу на основі технології цифрової абонентської лінії та наявних телефонних ліній зв’язку. З метою збільшення пропускної спроможності комп’ютерної мережі здійснено модернізацію магістрального обладнання з переходом на гігабітні технології.
Потужна телекомунікаційна багатофункціональна мережа протяжністю понад 20 кілометрів об’єднує понад тисячу комп’ютерів на факультетах і кафедрах, у комп’ютерних класах усіх навчальних корпусів університету та комп’ютерів студентів, які мають безпроводовий доступ до мережі. Створена мережа є універсальним середовищем обробки, передавання і збереження інформаційних ресурсів. Вона потенційно може забезпечити будь-які сучасні та перспективні інформаційні послуги. Вже нині на основі мультисервісної оптоволоконної інформаційної магістралі всі користувачі мають доступ до низки комунікаційних послуг, серед яких: автоматизація управлінської діяльності; послуги електронної пошти; доступ до сайту бібліотеки, електронного бібліотечного каталогу та репозитарію електронних видань; доступ до сайту НПУ та ресурсів мережі Інтранет; допоміжні й обслуговуючі послуги тощо. Працівники ІОЦ активно підтримують мережну роботу електронної бібліотеки університету і планують нові можливості у зв’язку з розширенням спектра її інформаційних послуг.
Нині до функцій працівників ІОЦ належать: розробка єдиної стратегії інформатизації та комп’ютеризації НПУ; впровадження сучасних програмних засобів і пакетів прикладних програм, комп'ютерних інформаційних технологій для забезпечення освітнього процесу й адміністративно-господарської діяльності НПУ; організація діяльності та програмно-технічне забезпечення інформаційної мережі НПУ й забезпечення її безпеки; інформаційно-методична підтримка користувачів програмних технічних комп’ютерних засобів у мережі НПУ; підготовка комп'ютерних технологічних засобів для застосування в освітній, науковій та господарській діяльності; організація, впровадження та програмно-технічна підтримка системи електронного документообігу НПУ; здійснення контролю за використанням комп'ютерної техніки й інформаційної мережі в освітньому процесі й у структурних підрозділах НПУ.
Колектив ІОЦ докладає чимало зусиль для розробки перспективних напрямків розвитку корпоративної мережі університету, що розширюють галузі її застосування. Розробка новітніх сервісно- й акаунтно орієнтованих систем, що мають забезпечувати можливість постійного доступу суб’єктів освітнього й адміністративно-господарського процесів до необхідних сервісів, матеріалів та засобів з відповідним розподілом прав доступу, навчання на основі мобільного зв’язку (м-навчання) зі створенням освітнього wap-сайту університету, яким можуть безпосередньо послуговуватися користувачі мобільного зв’язку, система відеоспостереження, корпоративний мережевий телефонний зв’язок й інші сучасні напрямки розвитку – це першочергові та невідкладні завдання, що вирішуються працівниками ІОЦ сьогодні.